Gianni Versace: człowiek, który odmienił świat mody
Gianni Versace: człowiek, który odmienił świat mody

Gianni Versace: człowiek, który odmienił świat mody

Zabójstwo Versace: American Crime Story już 18 stycznia na FOX

Już niedługo będziemy mieli okazję zagłębić się w historię jednej z najbardziej niewyjaśnionych zbrodni popełnionych w świecie elit. 18 stycznia na kanale FOX miejsce będzie miała premiera najnowszego sezonu serialu z serii American Crime Story – Zabójstwo Versace. Kim był Gianni Versace? Jakie tajemnice kryły się za ogromną bramą Casa Casuarina? Włoski projektant mody, indywidualista, bardzo odważny w swoich projektach. Czy jego życie prywatne było równie kolorowe i bogate, co projektowane przez niego stroje?
ACS_02_GIANNI_CLOSET_048_re.01(2).jpg
Mały Gianni od najmłodszych lat nieco różnił się od swoich rówieśników. Nie spędzał dnia na graniu w piłkę, czy na innych zabawach tak, jak jego koledzy. Zamiast tego uwielbiał szperanie w pracowni krawieckiej swojej matki. Poszukiwał kolejnych skrawków materiałów, z których mógł szyć stroje dla lalek. Zdawałoby się, że to niepozorna zabawa, a to właśnie ona zapoczątkowała powstanie jednego z największych imperiów mody na świecie.
Gianni krok po kroku, konsekwentnie dążył do celu. Pierwszą sukienkę zaprojektował w wieku dziewięciu lat, a swój pierwszy projekt sprzedał w wieku zalewie siedemnastu lat. Lubował się w kolorach, mocnych cięciach, ozdobach i modowej krzykliwości. Projekty Versace były w opozycji do monotonii i prostoty królujących na włoskim rynku mody. Postanowił całkowicie zrewolucjonizować bieżący styl i kierunek modowy. Stroje Gianniego Versace były obiektem pożądania najwyższych sfer świata show-biznesu, ale również chętnie były noszone przez członków rodziny królewskiej. Księżna Diana, Elton John, Madonna… to tylko niektóre z osób chętnie noszących projekty włoskiego projektanta. Versace uznawany był za prawdziwego wizjonera i awangardowego artystę.
Jego największym konkurentem był Giorgio Armani. Ich projekty jednak całkowicie się od siebie różniły. Armani tworzył stonowane, proste i minimalistyczne stroje, które nie miały szokować. Natomiast projekty Versace były krzykliwe, kolorowe i przede wszystkim odważne. Versace był skandalistą, Armani wręcz przeciwnie, unikał skandalu, chlubił łagodność i delikatność. W świecie mody mówiono, że Armani ubiera żonę, a Versace kochankę. Jest to chyba najlepszy opis ich odmienności.
Na co dzień Gianni związany był z włoskim modelem Antonio D’Amico. Poznał się z nim na premierze baletu w La Scali w 1982 roku, był wtedy w związku z innym mężczyzną. Od tego czasu ich drogi skrzyżowały się już na stałe. Antonio D’Amico wspomagał swojego partnera w prowadzeniu firmy - projektował tam linię sportową. Kochanek Versace nie miał jednak dobrego kontaktu z rodziną swojego partnera, a w szczególności z jego siostrą, Donatellą. Ona również nie pałała sympatią do kochanka swojego brata. Twierdziła, że szanowała go jako partnera Gianniego, ale nie tolerowała jako człowieka.  Gianni i Antonio pozostawali w stałym związku przez piętnaście lat, aż do śmierci Gianniego.
ACS_02_ANTONIO_POOL_031_re(2).jpg
To właśnie D’Amico znalazł zakrwawione ciało swojego partnera na schodach Casa Casuarina. Versace został postrzelony dwa razy w tył głowy kiedy wracał ze sklepu, w którym kupił gazetę. Zabójstwa dokonał Andrew Cunanan, seryjny morderca odpowiedzialny już wtedy za odebranie życia czterem innym osobom. Oprawca włoskiego projektanta miał obsesję na punkcie wyższych sfer i elit, w tym – na punkcie samego Gianniego Versace. Motywy morderstwa do dzisiaj nie są w pełni znane. Pochodzenie z południa Włoch oraz martwa biała gołębica na miejscu zbrodni prowokowały domysły o rzekomym powiązaniu projektanta z mafią. Nie zostało to jednak nigdy udowodnione. Tony di Corcia, autor biografii projektanta twierdzi, że śmierć Gianniego nie była efektem żadnych porachunków mafijnych, a jedynie dziełem szaleńca, który miał na jego punkcie paranoję.
Sam zabójca Gianniego Versace został znaleziony martwy kilka kilometrów od posiadłości projektanta na prywatnej łodzi mieszkalnej. Popełnił samobójstwo przy użyciu tej samej broni, z której strzelał do projektanta.
Zabójstwo Versace wstrząsnęło całym światem mody. Tony di Corcia twierdzi, że wraz z nim umarła epoka kreatywności. Mówi o tym, że w dzisiejszych czasach głównym kryterium w świecie mody są pieniądze, a nie artyzm. Versace uwielbiał szaleństwo i nigdy nie starał się być w swoich projektach „bezpieczny”. To był klucz do jego modowego zwycięstwa.
Jak wyglądało bogate życie projektanta mody? Czy coś łączyło Andrew Cunanana z Giannim Versace? Jak wyglądało śledztwo w tej sprawie?
To wszystko zobaczymy w najnowszej produkcji Ryana Murphy’ego, w której  obok Edgara Ramireza (Wróg numer jeden, Dziewczyna z pociągu), który wciela się w Gianniego Versace, zobaczymy także Penelopę Cruz (Blow, Vicky Cristina Barcelona) jako Donatellę Versace, piosenkarza Ricky’ego Martina w roli Antonio D’Amico, partnera projektanta, a także Darrena Crissa (Glee), który wcielił się w Andrew Cunanana.
Premiera Zabójstwo Versace: American Crime Story odbędzie się w czwartek 18 stycznia o godz. 22:00 tylko na FOX!
Załączniki

Pobierz wszystkie

ACS_02_DONATELLA_GROTTO_070_re.01_B.jpg

grafika | 39 MB

Pobierz
ACS_02_ANTONIO_GIANNI_PEBBLE_ROOM_024_re.02.jpg

grafika | 38,8 MB

Pobierz
ACS_02_GIANNI_CLOSET_048_re.01.jpg

grafika | 21,9 MB

Pobierz
ACS_02_GIANNI_PEBBLE_ROOM_023_re.01.jpg

grafika | 17,4 MB

Pobierz
ACS_02_GIANNI_STAINED_GLASS_077_re.02.jpg

grafika | 14,7 MB

Pobierz
ACS_S2_TALENTS_PRINT_Horiz_pl.jpg

grafika | 2,99 MB

Pobierz
ACS_02_ANTONIO_POOL_031_re.jpg

grafika | 16,6 MB

Pobierz
ACS_02_DONATELLA_GLOUNGE_047_re.01.jpg

grafika | 15,3 MB

Pobierz
ACS_02_ANTONIO_POOL_071_re.01.jpg

grafika | 14,9 MB

Pobierz
ACS_02_ANDREW_GATE_017_re.04.jpg

grafika | 11 MB

Pobierz
ACS_201_ScDay-RM_0693.jpg

grafika | 4,45 MB

Pobierz
ACS_201_051617_2166.jpg

grafika | 3,75 MB

Pobierz
ACS_201_051217_0645.jpg

grafika | 2,39 MB

Pobierz
ACS_202_051617_2074_R.jpeg

grafika | 2,31 MB

Pobierz
ACS_02_ANDREW_ALLEY_282_re.04.jpg

grafika | 16,4 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.